O nás

Myšlenka na festival Moody Moon Noize vznikla v létě 2020 coby reakce na výrazná omezení pořádání kulturních akcí v době pandemie koronaviru. Podobně jako v případě pořadatelské a vydavatelské platformy magazínu zvané Full Moon Forum, byla v prvním plánu cílem festivalu podpora a pomoc domácí hudební scéně a její představení širší veřejnosti. Festival Moody Moon Noize je přirozeným pokračováním těchto aktivit, v rámci jeho příprav se tým okolo magazínu Full Moon i další pořadatelské kolektivy Heartnoize nebo Mood snaží změnit tradiční vnímání dramaturgie řečí čísel poslechovosti a popularity.

Pořadatelé Moody Moon Noize se snaží ukázat, že zásadní je dramaturgický kontext, velkou roli ve tvorbě programu hrají také site specific pravidla. Moody Moon Noize nabízí rozšíření možností vystoupení pro hudební skupiny, včetně těch na samém startu kariéry, a profesionální pořadatelské zajištění výběrové komunitní akce, jejíž cílem není dosáhnout nejvyšší návštěvnosti, ale představit zajímavé hudební projekty v prostředí, které si zaslouží. Záměrem organizátorů je putovat po České republice a spojovat se s aktivními místními kulturními organizacemi a zástupci městských úřadů. I do budoucna bude převažovat akcent na domácí hudební scénu, s doplněním programu o zajímavá zahraniční jména. První dva ročníky akce proběhly v Mariánských Lázních, v roce 2022 se festival uskuteční v Prachaticích, na místech a realizaci dalších ročníků se již pracuje. 

Kralova vila je funkcionalistický dům v Prachaticích, který si ve 30. letech minulého století nechal postavit místní podnikatel Johann Nepomuk Kral podle návrhu rakouského architekta Fritze Reichla. Architekt se při zpracování návrhu vily inspiroval dílem Adolfa Loose. Po roce 1945 a nucenému odsunu původních majitelů z důvodu německé národnosti zde sídlily jesle, mateřská škola a družina. Demolice domu začala být plánována již od 70. let kvůli plánované stavbě silničního obchvatu.

Spolek Živá vila vznikl v roce 2015 s cílem demolici vily zabránit a v letech 2014-2016 měl dům v pronájmu. Zanedlouho se kolem vily vytvoří početná komunita, konají se další koncerty, divadla, výstavy, literární večery a vila se stane autentickým kulturním centrem. Energie a svoboda, která z domu čiší, nabere rozměry pro okresní pošumavské město nezvyklé. To už je na některé komunální politiky a maloměstské stereotypy příliš, zatáhnou za záchrannou brzdu a nájemní smlouvu vypoví. Opětovně do pronájmu ji spolek získává v srpnu 2020, hlavně díky velkému  nátlaku veřejnosti.

Je to silný příběh o naději, o zvláštním sblížení člověka a architektury, kdy si odsouzený dům k smrti na chvíli půjčí lidskou touhu po životě. Vila ale naštěstí pořád ještě stojí a letos přivítá již třetí ročník hudebního festivalu, který se koná na její záchranu, tentokrát ve spolupráci s časopisem Full Moon, Heartnoize a Mood!

fb event
fullmoonzine.cz
heartnoize.cz
facebook.com/pg/bookingmood
zivavila.cz